Polska Izba Gospodarcza
Transportu Samochodowego i Spedycji

Lut
Lut

Komunikat ws Brexitu otrzymany za pośrednictwem Ministerstwa Infrastruktury, związany w wyjściem Wielkiej Brytanii  z Unii Europejskiej w dniu 31.01.2020 r. o godz. 23.00 czasu londyńskiego.

Tagi:

Za pośrednictwem Ministerstwa Infrastruktury otrzymaliśmy komunikat ws Brexitu, związany w wyjściem Wielkiej Brytanii  z Unii Europejskiej w dniu 31.01.2020 r. o godz. 23.00 czasu londyńskiego.

Ponadto przekazujemy otrzymany materiał informacyjny na temat wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej dnia 31 stycznia 2020 r. i okresu przejściowego – do wykorzystania.

KOMUNIKAT AMBASADORA JEJ KRÓLEWSKIEJ MOŚCI JONATHANA KNOTTA W ZWIĄZKU Z OPUSZCZENIEM UNII EUROPEJSKIEJ PRZEZ ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO

Zjednoczone Królestwo opuści Unię Europejską 31 stycznia 2020, co umożliwi nam stworzenie partnerskich relacji z dotychczasowymi sojusznikami i nowymi przyjaciółmi na całym świecie.

W ramach Umowy o Wystąpieniu, Zjednoczone Królestwo i UE uzgodniły okres przejściowy w celu zapewnienia ciągłości i bezpieczeństwa relacji gospodarczych.

Okres przejściowy będzie obowiązywał do końca grudnia 2020. Należy zauważyć, że w tym czasie prawo UE w dalszym ciągu będzie obowiązywać na terenie Zjednoczonego Królestwa, tak jak obecnie.

Oznacza to, że brytyjskie przedsiębiorstwa nadal będą miały dostęp do rynków UE, na tych samych zasadach jak obecnie. To samo dotyczy działalności unijnych przedsiębiorstw na terenie Zjednoczonego Królestwa. W wyniku tego, wymiana handlowa przebiegać będzie bez zakłóceń.

Pod poniższym linkiem znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące okresu przejściowego: www.gov.uk/transition

Zjednoczone Królestwo i Polskę łączą silne więzi gospodarcze i społeczne:

– Całkowita wymiana handlowa pomiędzy naszymi krajami zwiększyła się pięciokrotnie od 1995 roku i obecnie przekracza £20.6mld/106.8mld zł.

– W okresie 12 miesięcy do końca czerwca 2019, eksport ze Zjednoczonego Królestwa do Polski osiągnął wartość £8.2mld/40mld zł, a wartość importu z Polski osiągnęła £13.7mld/66.8mld zł.

– Całkowita wartość brytyjskich Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych w Polsce osiągnęła poziom £6.2mld w 2018. Z kolei polskie inwestycje w Zjednoczonym Królestwie zwiększają się o 25% rdr od 2017.

Dlatego istotne jest to, by nasza współpraca rozwijała się prężnie po wyjściu Zjednoczonego Królestwa z UE.

Będę wdzięczny Państwu za przekazanie tego przesłania do wszystkich waszych kontaktów, które mogłyby być nim zainteresowane.

Jonathan Knott

HM Ambassador to Poland       

W załączniku przesyłamy komunikat Ambasadora Jej Królewskiej Mości w Polsce Jonathana Knotta.